جرج جرداق مسیحی

جرج جرداق اندیشمند وفیلسوف سرشناس  مسیحی در گذشت . ایشان  از جمله خیل اندیشمندان حقیقت طلب جهان است که در خصوص حضرت علی(ع)اظهار نظر کرده وآثاری از خود برجای گذاشته اند.ایشان در چهاردهم آبان 1393دارفانی را وداع گفت. دلیل نوشتن درباره علی ابن ابیطالب

برای نخستین بار جرج جرداق درباره راز عدم نوشتن در باره شخصیت دیگری غیر از علی سخن می‌گوید و در گفت و گو با شفقنا بیان می‌کند: «عده‌ای از مردم کشورهای حوزه خلیج فارس و مصر به من پیشنهاد می‌کردند که مثلا در مورد عمر و یا دیگران بنویسم... اما من نپذیرفتم نه به این خاطر که بخواهم بگویم عمر و یا کس دیگری بد است نه اصلا اینطور نبود بلکه من پس از علی علیه اسلام کسی را شایسته نوشتن ندیدم و تصمیم گرفتم که جز در مورد علی (ع) ننویسم... انقلاب علی علیه السلام انقلاب انسانی، اجتماعی، فکری و فرهنگی بود و در آن بین دو جبهه فسق و قتل و قاچاق انسان و برده و مرگ از یک طرف و جبهه دین و رحمت و عدالت و انسانیت و آزادی و حیات فاصله‌های زیادی بود. موظف شدم که جبهه علی را که خالص ترین جبهه‌ها است، مورد بررسی و تحلیل قرار دهم. این جبهه راه را برای من روشن کرد و چراغ راهم شد».

وی ۳۰ جلد کتاب تالیف کرده‌است که مهمترین اثر وی که به فارسی هم ترجمه شده‌است «الامام علی صوت العدالة الانسانیه» که در ۵ جلد با عناوین ذیل منتشر گردیده‌است:

  • علی و حقوق بشر
  • علی و انقلاب فرانسه
  • علی و سقراط
  • علی و دوران زندگانی اش
  • علی و قومیت عربی

این کتاب اولین بار توسط سید هادی خسروشاهی در سال ۱۳۴۲ به فارسی ترجمه و منتشر گردید. همچنین وی کتاب «روائع نهج البلاغه» را نیز پیرامون امام اول شیعیان منتشر ساخت.

/ 8 نظر / 19 بازدید
سيد

سلام روزها آفتاب و شبها برايتان مهتاب آرزومندم. آغاز هفته ي خوبي داشته باشي

سيد

سلام صبح شنبه ي شما بخير و سلامتي [گل]

سيد

سلام روز شنبه و اولين روز آذرماه براي شما يك سبد خير و سلامتي آرزومندم [گل]

پویا

گویند سنگ لعل شود در مقام صبر آری شود ولیک به خون جگر شود «حافظ»

بهار

ماذا علیک یاااادنیا خدا رحمتشون کنه سلام دوست عزیز پست زیبایی بود با پست جدید ب روزم. یاااعلی. [گل]

سپیده

انسانها بازی کردن رو دوست دارند سعی کنیم هم بازیشون باشیم ، نه اسباب بازیشون